RİZE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Cimil Çorabı


Ürün :Çorap

Ürün Adı : 
Cimil Çorabı

Coğrafi İşaretin Türü : 
Mahreç İşareti

Ürün Grubu 
Çorap / Halılar, kilimler ve dokumalar dışında kalan el sanatı ürünleri

Başvuru Tarihi : 
08.03.2022

Durumu :
Tescilli

Tescil Tarihi : 30.01.2023Ürünün Tanımı ve Ayırt Edici Özellikleri :

          Cimil Çorabı; beş adet çorap örme şişleri kullanılarak düz örgü ile örülen çoraptır. 4 adet 2’li ve 4 adet 4’lü olmak üzere 8 adet ajur lastik içerir. Ajur lastikler çoraba esneklik vererek uzun olmasına rağmen giyme kolaylığı sağlar. Düz, desenli, renkli desenli ve ajur örgü tekniği kullanılır. Desenler, çorap örülürken yardımcı iplik atışı tekniği ile işlenerek oluşturulur.
           Cimil Çorabının üretiminde eskiden koyunyünü iplik kullanılırken günümüzde, yün ipin yanı sıra sentetik, akrilik veya bunların karışımı iplik de tercih edilir.
          Cimil Çorabında coğrafi sınıra özgü desen ve figürler kullanılır. Eskiden çorabın zemin rengi (ana renk) olarak sadece kırmızı renk tercih edilirken günümüzde başka renkler de kullanılmaktadır. Çorabın desen ve figürleri, “pulluk” olarak adlandırılan yeşil, mavi vb. renkli iplerle yapılır. Pulluk ipleri, çorap ipine oranla daha incedir.
           Cimil Çorabının geçmişi eskiye dayanır. Cimil Köyünün geleneklerinde ve ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Coğrafi sınırda her çeyiz sandığında en az 10-15 çift Cimil Çorabı bulunur. Bu sebeple coğrafi sınır ile ün bağı vardır.

             Üretim Metodu:

           Cimil Çorabı; beş adet çorap örme şişi kullanılarak örülür. Örmeye, burun kısmından beş çift (on adet) ilmek ile başlanıp istenilen uzunluğa gelinceye kadar ilmek artırılarak devam edilir ve diz altında bitirilir. Arttırma işlemi bittikten sonra taban ve ön kısım yuvarlak bir şekilde dönülerek örülür.
              Cimil Çorabında geometrik, figürlü, bitkisel, sembolik, hayvansal ve nesneli olmak üzere 6 ayrı desen çeşidi kullanılır ve birden fazla kompozisyon şekli bulunur. Renk ve desenler, çorabı kullanacak kişinin cinsiyet ve yaşına göre çeşitlendirilir.

Cimil Çorabı.jpeg