RİZE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Ulaşım

Türkiye'nin her tarafından Rize’ye karayolu bağlantısı vardır. Doğu Karadeniz sahil şeridi üzerinde yer alan Rize’de ulaşım karayolu, havayolu ve deniz yoluyla yapılmaktadır. Ulaşımda ağırlık karayolundadır. Demiryolu ağı ilimizde mevcut değildir. Havayolu ile ulaşım, Rize-Artvin Havalimanından sağlanmaktadır. Rize-Artvin Havalimanı 14 Mayıs 2022 tarihinde açılmıştır. Rize'nin Pazar ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Rize Merkeze 34 km, Hopa'ya 54 km, Artvin merkeze ise 125 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Rize; Batıda 76 km ile Trabzon'a, güneyde İkizdere ilçesi üzerinden 251 km ile Erzurum'a, doğuda ise 159 km. ile Artvin'e ve 109 km. ile de Sarp Sınır Kapısı’na kara yolu ile bağlantılıdır. Yıl boyu ülkenin her tarafına kolayca ulaşım olanağı mevcuttur.

Doğu Karadeniz limanları içerisinde gelişmeye en müsait topoğrafik konumda olan liman, Rize limanıdır. Liman, konumu itibari ile karayolu hatlarına bağlı olup; Trabzon, Hopa, Rusya limanları ve İkizdere-Erzurum üzerinden İran bağlantısı ile Karadeniz Bölgesinin en kestirme transit yol merkezidir. Ayrıca İyidere ilçesinde Lojistik liman çalışmaları devam etmektedir.