RİZE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Turizm İstişare Toplantısı


İlimizin kalkınmasında önemli bir rolü olan turizmle ilgili yılın ilk “Turizm İstişare Toplantısı” Rize Valisi İhsan Selim Baydaş başkanlığında gerçekleştirildi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü organizasyonuyla, İsmail Kahraman Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya Vali Baydaş’ın yanı sıra; Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz ve turizm sektör temsilcileri katıldı.

Toplantıda Rize’nin turistik potansiyelini artırmak, turist memnuniyetini yükseltmek ve yerel ekonomiye katkı sağlamak, turizmin sürdürülebilir bir şekilde geliştirilmesi için paydaşlar arasında işbirliğinin önemine vurgu yapıldı.

Acenteler ve otellerin temsilcileri, turizm sektöründeki güncel durumları, karşılaşılan zorlukları ve önerilerini paylaşma fırsatı buldular. Turizm sektörünün daha etkin bir şekilde tanıtılması, destinasyonun çeşitlendirilmesi ve turistlerin ilimizin kültürel ve doğal zenginliklerini daha iyi keşfetmelerini sağlamak için yapılacak çalışmalar ele alındı.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz konuşmasında özellikle kongre turizmine vurgu yaparak bu alanda eksikliklerin tamamlanarak ulusal ve uluslararası kongrelerin ilimizde yapılabilmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini ifade etti. Ayrıca turist rehberliği ve turizm sektöründe çalışanların dil eğitimi konusunda üniversite olarak her zaman destek vermeye hazır olduklarını ve çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin yerel yönetim olarak merkezde turistlere yönelik alanların çeşitlendirildiğini, birçok tesisler ve alternatif alanlar yaptıklarını ifade etti. Turizmde gece konaklama sayısını artıracak aktivite çeşitliliğinin sağlanması gerektiği konusuna dikkat çekti.

Gelişime açık ve katma değeri büyük en önemli sektörlerden birisi olan turizmin ilimize katkısını planlı bir şekilde, kurumlar arası iş birliği ile yürütmek ve sürdürülebilir hale getirmek amacıyla 2024 yılında yapılabileceklerin, mevcut sorunların çözümüne yönelik fikirlerin sunulduğu toplantıda konuşan Vali Baydaş, “İlimizin turizmiyle ilgili ürün çeşitliliğini artıracak çalışmaların yapılması gerekiyor. Kış turizmi ve spor turizmine vakit kaybetmeden başlamalıyız, bu konuda atılan adımların devamında çalışmalar sürdürüyoruz. Tabanı hareketlendireceğiz ortaokul ve liselerde bu işin cezbedici hale gelmesini sağlayacağız. Fiziki eksikleri gidereceğiz. Her aya bir spor organizasyonu yapmamız lazım. Gençlik ve Spor bakanlığımıza bağlı her federasyonumuz 2024 yılı içerisinde ulusal ve uluslararası bir organizasyonunu Rize’de yapacak. Bunu da rutin hale getireceğiz. Havalimanımız geçtiğimiz yıl 1 milyon yolcuyu geçti. Bu yıl dış hatlar yolcularında da ciddi bir akım bekliyoruz. Sektör temsilcileri olarak hazırlıklarınızı buna göre yapmanız lazım. Ayrıca ilimizin müze ihtiyacı var.  Bu konuda Çay Müzesi ile ilgili çalışmamız var. Müze ihtiyacına yönelik alternatifler geliştirilmeli. İlimizde farklı fiyat uygulamalarının önüne geçilerek şehrin marka değerinin korunması gerekiyor” dedi.

Toplantıda turizm sektör temsilcileri söz alarak sorunlar ve çözüm önerileri konusunda fikirlerini ifade ettiler.WhatsApp-Image-2024_01_16-at-161807-_1_.jpeg
WhatsApp-Image-2024_01_16-at-161810.jpeg
WhatsApp-Image-2024_01_16-at-161807-_2_.jpeg
WhatsApp-Image-2024_01_16-at-161807.jpeg
WhatsApp-Image-2024_01_16-at-161808-_1_.jpeg
WhatsApp-Image-2024_01_16-at-161808.jpeg
WhatsApp-Image-2024_01_16-at-161809-_1_.jpeg