RİZE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Rize Pepeçurası


Ürün : Tatlı

Ürün Adı : Rize Pepeçurası

Coğrafi İşaretin Türü : Mahreç İşareti

Ürün Grubu : Yemekler ve çorbalar

Başvuru Tarihi : 22.11.2018

Durumu : Tescilli

Tescil Tarihi :
26.03.2021


Ürünün Tanımı ve Ayırt Edici Özellikleri:

          Rize Pepeçurası; Latince adı Vitis Vinifera Labrusca olan kokulu İsebella çeşidi üzüm, mısır unu, buğday unu, mısır nişastası, toz şeker ve su kullanılarak üretilen ve muhallebiye benzeyen yöresel tatlıdır. Rize’de uzun yıllardır üretilen Rize Pepeçurasının, coğrafi sınır ile ün bağı bulunur.
          Rize Pepeçurası, hasat döneminde yaş üzümden üretilir. Üretimin hasat dönemi dışında da devam ettirilebilmesi için; eylül ayının sonunda hasat edilen İsabella çeşidi üzümler derin dondurucuda muhafaza edilir. Ayrıca ezilen üzümlerin kaynatılıp süzülmesiyle elde edilen üzüm suyu da konserve olarak derin dondurucuda muhafaza edildikten sonra Rize Pepeçurası üretiminde kullanılır.
          Üretim Metodu:
          4 porsiyon Rize Pepeçurası için gerekli malzemeler aşağıdaki gibidir.
          • 1 kg İsabella çeşidi üzüm
          • 16 g mısır nişastası (2 yemek kaşığı)
          • 8 g buğday unu (1 yemek kaşığı)
          • 8 g ince elenmiş mısır unu (1 yemek kaşığı)
          • 170 g toz şeker (1 su bardağı)
          • 1200 ml su (6 su bardağı)
          1 kg İsebella üzümü, bir kap içinde ezilir. Ezilen üzümler bir tencereye alınır ve üzerine 1 su bardağı su koyularak, üzüm rengini iyice verinceye kadar yaklaşık 10 dakika kaynatılır. Kaynayan karışım süzgeçle süzülür ve üzüm su ile üzüm posası ayrılır. Üzüm suyu, posalarından tamamen arındırılmak amacıyla tekrar süzülür. İyice süzülmüş üzüm suyunun üzerine 2 yemek kaşığı mısır nişastası, 1 yemek kaşığı buğday unu, 1 yemek kaşığı ince elenmiş mısır unu, 1su bardağı toz şeker ve 5 su bardağı su eklenir. Homojen bir karışım elde edinceye kadar karıştırılarak yaklaşık 20 dakika pişirilir. Pişirme işlemi tamamlandıktan sonra sıcak halde kâselere koyulan Rize Pepeçurası, soğuduktan sonra servis için hazırdır. Kâselerin ağzı hava almayacak şekilde kapatılarak buzdolabında 5 güne kadar muhafaza edilebilir.

Rize Pepeçurası.jpeg