RİZE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Rize 2. Kitap Fuarı

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkıları ve Rize Valiliği'nin himayesinde, Rize Merkez Muhtarlar Derneği tarafından  bu yıl ikincisi düzenlenen Rize  2. Kitap Fuarı 22 Kasım’da açıldı.

Rize Kitap Fuarı “Bu Topraklar Kitap Okudukça Yeşerir” sloganıyla, İsmail Kahraman Kültür Merkezinde gerçekleşen kitap fuarı 02 Aralık’a kadar devam edecek.

 Fuarın açılış töreninde bir konuşma yapan Vali Kemal Çeber, kitap fuarlarının toplumun okuma alışkanlığı kazanmasında ve okuma  kültürü geliştirmede çok önemli rol oynadığını vurgulayarak; 70 yayınevinin binlerce kitapla katıldığı fuarda tüm kitapseverlerin mutlaka zevkine hitap eden birçok kitap bulacağını, imza ve söyleşi günü gibi çeşitli etkinliklerin de düzenleneceği Kitap Fuarı’nın Rize’nin önemli kültürel etkinliklerinden biri olduğunu  dile getirdi.

Vali Çeber konuşmasının  devamında toplumda okuma kültürünün giderek zayıfladığını belirterek," İlim ve bilim temeli üzerine büyük medeniyetler kurmuş bir Milletin temsilcileriyiz biz. Ancak uluslararası kuruluşların okuma istatistiklerinde Türkiye istenilen yerde değil. Okunulanın yeteri kadar kavranamadığını  da yapılan araştırmalar ortaya koyuyor. Teknolojinin baş döndürücü bir hızla geliştiği çağımızda bilgi çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Çok fazla bilgi varken bu bilgiler içinden yararlı olanı seçebilmek önem kazanıyor. İlerlemek ve gelişmek isteyen toplumlar mutlaka bilgiyi üretmek ve kullanmak zorunda. Günümüzde de ülkeler teknolojiyi üretmede büyük bir yarış içinde. Buna rağmen kitap hiçbir zaman değerini ve önemini kaybetmeyecek. Kitaplara gereken değeri ve özeni göstermeli, geleceğimizin en büyük teminatı olan çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığını kazandırmalı, kitaba dokunmaktan ve kitap okumaktan zevk alan çocuklar yetiştirmeliyiz. Rize 2. Kitap fuarının gerçekleşmesinde emeği olan herkese teşekkür ederim, fuarımız Rizeli kitapseverlere hayırlı olsun.  ” dedi.

Rize 2. Kitap Fuarı, 70 yayınevi 60 yazarın katılımıyla  2 Aralık tarihine kadar 10 gün boyunca, saat 10.00 ile 20.00 saatleri arasında Rizeli kitapseverlerin ziyaretine açık olacak. Fuarda yazar okur buluşmaları, söyleşiler, imza günleri ve çeşitli etkinlikler de yer alacak.