RİZE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

EMİTT 2017 Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı

RİZE TURİZMDE BÜYÜK BULUŞMAYA HAZIR

Rize gelişen turizm potansiyeli ile dünyanın 5’inci büyük turizm fuarı olan EMITT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen turizm sektörü temsilcileriyle 26-29 Ocak 2017 tarihleri arasında buluşmaya hazırlanıyor.

2016 yılında 63 bini turizm profesyoneli, toplam 136 bin kişinin ziyaret ettiği ve 89 farklı ülkeden 4.500 firmanın katılımı ile gerçekleştirilen EMITT Fuarı bölge ülkelerden ve uluslararası turizm camiasından gördüğü ilgiyle katılımcı ülke sayısı, stand ve alan olarak her geçen yıl büyümeye devam ediyor.

Türkiye’de düzenlenen turizm fuarları içinde yurtdışı katılımı en yüksek fuar olan EMITT, İstanbul Beylikdüzü TÜYAP Fuar Alanında bu yıl 21’nci kez düzenleniyor. Turizm profesyonellerinin yanı sıra sektör ile ilişkili kesimler için önemli bir buluşma noktası haline gelen ve turizm sektörünün gelişmesine büyük katkıları olan EMITT Fuarı’nda, illerin, ajansların ve turizm sektörü temsilcilerinin girdikleri tanıtım yarışında Rize’nin her yönüyle temsil edilerek öne çıkarılması ve turizmde marka illerden biri haline getirilmesi hedefleniyor.

Zengin doğası ve kültürüyle, birçok alternatif turizm türünün yılın her mevsimi gerçekleştirilebildiği, büyük bir turizm potansiyeline sahip olan Rize’nin turizmdeki payının artırılabilmesi için tanıtım faaliyetleri büyük önem arz ediyor. Bu kapsamda, EMITT Fuarı’nda gelen ziyaretçilere tanıtım materyalleri dağıtılarak, yöresel ürünler ikram edilerek, halk oyunları gösterileri düzenlenerek, yerli ve yabancı tur operatörleri ve seyahat acentaları ile görüşmeler yapılarak Rize’nin en etkili biçimde tanıtımının yapılması sağlanacak.

Rize Valiliği’nin hazırlamış olduğu  kemer köprü, tarihi Fındıklı Konağı, feretiko dokuma tezgahı ile dere ve atmaca temalı, doğa konseptli standıyla Rize EMITT Fuarı’nda temsil edilecek. Ayrıca Rize’de sınırlı miktarda üretilen ve ender bulunan beyaz çay da ziyaretçilere ikram edilecek.

Başta Rize Valiliği olmak üzere, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü,  Rize Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Rizem ve Ayder Kültür Turizm Dernekleri ve bölgedefaaliyet gösteren otel ve acentalar Rize standında sektör temsilcileriyle buluşacak, birebir görüşmeler yapacaklar. Ayrıca İstanbul’da yaşayan Rizeliler de bu fuar vesilesiyle birbiriyle buluşma fırsatı bulacaklar.