RİZE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

EMITT 2016 Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı

RİZE TURİZMDE BÜYÜK BULUŞMAYA HAZIR

20’inci EMITT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, 28-31 Ocak 2016 tarihleri arasında İstanbul Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Türkiye’de düzenlenen turizm fuarları içinde yurtdışı katılımı en yüksek fuar olan EMITT Fuarı’na 70’den fazla ülkeden 4500’ü aşkın sektör temsilcisi katılıyor. Türkiye’nin önde gelen bütün seyahat acentalarının, tur operatörlerinin, otellerinin, ayrıca belediyelerin, valiliklerin ve sivil toplum örgütlerinin katılacağı fuarı geçen sene 142.100 kişi ziyaret etmişti.

Turizm profesyonellerinin yanı sıra sektör ile ilişkili kesimler için de önemli bir buluşma noktası haline gelen ve turizm sektörünün gelişmesine büyük katkıları olan EMITT Fuarı’nda, illerin, ajansların ve turizm sektörü temsilcilerinin girdikleri tanıtım yarışında Rize’nin her yönüyle temsil edilerek öne çıkarılması ve turizmde marka illerden biri haline getirilmesi hedefleniyor.

Dünyanın 5’inci büyük turizm organizasyonu olan EMITT Fuarı’nda Rize bütün taraflarıyla, tek çatı altında temsil edilecek. Başta Rize Valiliği olmak üzere, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü,  Rize Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Rizem ve Ayder Kültür Turizm Dernekleri ve bölgede faaliyet gösteren otel ve acentalar 4 gün boyunca Rize standında sektör temsilcileriyle buluşacak, birebir görüşmeler yapacaklar.

Gelişen turizm potansiyeli, doğal ve kültürel farklılığıyla yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistler için de cazibe merkezi olma yolunda ilerleyen Rize’nin bu yıl daha geniş bir katılımla temsil edileceği fuarda Rize kültürü, tarihi, doğası, folkloru, müziği, otantik mimarisi, özgün yemekleri ve misafirperverliğinin paylaşılacağı kapsamlı bir tanıtım faaliyeti yürütülecek. Ayrıca Rize’de sınırlı miktarda üretilen ve ender bulunan beyaz çay ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

Zengin doğası ve kültürüyle, birçok alternatif turizm türünün yılın her mevsimi gerçekleştirilebildiği Rize’nin turizmdeki payının artırılabilmesi için tanıtım faaliyetleri büyük önem arz ediyor. Bu kapsamda, EMITT Fuarı’nda gelen ziyaretçilere tanıtım materyalleri dağıtılarak, yöresel ürünler ikram edilerek, halk oyunları gösterileri düzenlenerek, yerli ve yabancı tur operatörleri ve seyahat acentaları ile görüşmeler yapılarak Rize’nin en etkili biçimde tanıtımının yapılması sağlanacak.

EMITT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı; Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Hava Yolları’nın kurumsal sponsorluğunda, KOSGEB’in desteğiyle ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Turizm Yatırımları Derneği Ortaklığı (TYD) iş ortaklığında düzenleniyor.