RİZE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

EMİTT DOĞU AKDENİZ ULUSLARARASI TURİZM VE SEYAHAT FUARI'NIN ARDINDAN

 

İstanbul Beylikdüzü Fuar Merkezi’nde bu yıl ondokuzuncusu düzenlenen ve 22-25 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilen Emitt Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı sona erdi. 71 ülke ve 4500’ün üzerinde kuruluşun katıldığı fuar ilk gününden itibaren ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü.

 

Rize'nin kültürel ve doğal değerlerini tanıtmak amacıyla kurulan standda Rize’yi temsilen  Rize Valisi Ersin Yazıcı başta olmak üzere  Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, Vali Yardımcıları Şefik Aygöl ve Turan Yılmaz, İl Kültür ve Turizm  Müdürü İsmail Hocaoğlu,  Rizem Kültür ve Turizm Derneği üyeleri ile Rize’de faaliyet gösteren otel ve acenta temsilcileri hazır bulundular.

Dünyanın beşinci büyük turizm fuarı olan EMİTT’te Rize’nin öne çıkan kültür ve turizm değerleri tüm yönleriyle ziyaretçilere sunuldu. Rize Valiliği’nin  hazırlamış olduğu Zilkale, kemer köprü, tarihi Fındıklı Konağı, dere, canlı alabalık ve atmaca temalı, ayrıca gerçek çay toplama imkanı da sunan doğa konseptli Rize standında tanıtıcı yayınların yanında el sanatları, Rize mutfağı ve folklorik değerlerimiz sergilendi. Ziyaretçiler bu yıl ilk kez ikram edilen beyaz çaya yoğun ilgi gösterdi. Rize standı zengin içeriği ile yazılı ve görsel basının da dikkatini çekti.  

 

Rize standı, İstanbul Valisi Vahip Şahin, Ağrı Valisi Dr. Mehmet Tekinarslan, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, İstanbul İl Emniyet Müdürü Selami Altınok, birçok ilin valisi, belediye başkanı, sivil toplum örgütü temsilcisi ve iş adamları tarafından ziyaret edildi. Sektör temsilcileri, seyahat acentaları ve tur operatörleriyle görüşmeler yapıldı. Ziyaretçilere Rize Valisi Ersin Yazıcı ve Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi.   

   

81 ayrı ilden Anadolu kültürlerinin yarıştığı Emitt Fuarı’nda Rize Valiliği tarafından oluşturulan standda Rize'nin turistik ve kültürel potansiyeli, yöresel gıda ürünleri ve kendine özgü mimarisi tanıtıldı. Ayrıca Rize Belediyesi bünyesinde fuara katılan yöresel müzisyenler ilimizin yöresel çalgı aletleri tulum, kemençe ve armoniyi dünyaya tanıttı.

Standa gelen ziyaretçilere Rize simidi, pepeçura, laz böreği, peynir, mısır unu helvası, bal ve lokumun yanı sıra çeşitli yöresel hediyeler takdim edildi. Tulum, kemençe sesleri ve horonun eksik olmadığı Rize standında Çaykur da gelen ziyaretçilere çay ikram etti. Rize’nin tarihi, doğal güzellikleri ve turistik değerlerini yansıtan  doküman ve tanıtıcı materyaller dağıtıldı.

Emitt Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda Rize’nin her yönüyle, en üst düzeyde dört gün boyunca temsil edilmesinin, tarihi, kültürel, doğal, ekonomik ve turistik değerlerinin tüm yönleri ile tanıtılmasının, Rize turizminin gelişmesine ve Rize’nin ulusal-uluslararası turizm pazarında tanınmasına önemli katkılar sağlaması bekleniyor.