RİZE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

"YÖRESEL SANATLARA YENİLİKÇİ DOKUNUŞLAR" PROJESİ SERGİSİ AÇILDI

“YÖRESEL SANATLARA YENİLİKÇİ DOKUNUŞLAR” PROJE SERGİSİ AÇILDI

Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı proje desteği ile Rize Valiliği tarafından, Ebruli Yaşam ve Sanat Derneği, İŞKUR İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Rize Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle yürütülen “Yöresel Sanatlara Yenilikçi Dokunuşlar” projesi kapsamında düzenlenen Sepet Örücülüğü Mesleki Eğitim Kursu ve Tasarım Atölyesi ürünlerinin yer aldığı sergi gerçekleştirildi.
Sergi açılışına Rize Valisi Kemal Çeber ve eşi Neslihan Ayan Çeber, İl Kültür ve Turizm Müdürü Esra Alemdaroğlu, İŞKUR İl Müdürü Hasan Kiraz, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Naci Kalaycı, Müdür Yardımcısı Zikrullah Alperen, Belediye Başkanı Rahmi METİN’in eşi Fatma METİN ve STK Temsilcileri katıldı.
Kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarımızdan olan ve geçmişimizde gündelik hayatı kolaylaştıran ve ekonomik değeri olan sepetin yeni tasarımlarla buluşturulduğu sergide üretilen eserler Ebruli Yaşam ve Sanat Derneği’nde sergilendi. Halk Eğitim Merkezi Usta Öğreticisi ve Kültür Bakanlığı Sanatçısı Beyhan YAŞIYAN’ın eğitmenliğinde gerçekleştirilen kursta üretilen ürünler katılımcıların beğenisini topladı. 
Vali Çeber açılışta yaptığı açıklamada; "Unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının gün yüzüne çıkarılması ve gelecek nesillere aktarılması için mesleki eğitim kursları önem taşımaktadır. Geleneksel ve yöresel ürünlere gençlerimizin tasarım becerileri, bakış açıları ve yenilikçi dokunuşlarıyla birbirinden güzel ürünlerin ortaya çıktığını görüyoruz. Bu vesile ile bu kursun planlanmasında emeği geçen herkese ve kursa katılım sağlayan tüm kursiyerlere teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.
İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezi desteğiyle yürütülen Sepet Örücülüğü Mesleki Eğitim Kursu kursiyerlerine ve proje kapsamında oluşturulan Tasarım Atölyesi katılımcılarına belgeleri takdim edildi. Kursiyerler tarafından üretilen çay bardağı ve çaydanlık temalı ürünler katılımcı misafirlere hediye edildi.


1.jpg

5.jpg
2.jpg
3.jpg
IMG_20200911_135902.jpg
IMG_20200911_140141.jpg
IMG_20200911_140413.jpg
IMG_20200911_140543.jpg